DİŞ ETİ TEDAVİSİ

images

Dişeti hastalıkları, dişi ve dişi çevreleyen destek dokuları (dişeti, diş kökü etrafındaki dişeti lifleri, çene kemiği) etkileyen enfeksiyon hastalıklarıdır.

Enfeksiyonun sadece dişetini etkilediği, alttaki destek dokulara ilerlemediği durumlar ‘’gingivitis’’ olarak adlandırılır. Gingivitis’in ilk belirtisi dişeti kanamasıdır. Ayrıca dişetleri şiş, kırmızı, parlak ve yumuşak kıvamlı bir görüntü sergiler.

Gingivitisin ilerlediği durumlarda, dişeti ile birlikte dişi çevreleyen destek dokular da etkilenir ve bu durum ‘’periodontitis’’ olarak tanımlanır. Periodontitis genellikle kronik seyirlidir ve yavaş ilerler. Dişetinde kırmızı/mavimsi morumsu renk değişikliği, dişeti çekilmesi, kanama, dişlerde sallanma, yer değişikliği, kök hassasiyeti ve kötü ağız kokusu periodontitisin en önemli belirtileridir. İlerleyişi sırasında çok fazla ağrıya sebep olmadığı için hastalar tarafından önemsenmez ve tedaviler gecikebilir.

Gingivitis, ayrıntılı bir diştaşı temizliğinin ardından, kişinin doğru ağız bakım metodlarını uygulamaya başlaması ile tam olarak tedavi edilebilir.